JİVE

Dans Hakkında

Jive Canlı Bir Latin Dansı

Jive, jitterbug'un canlı ve sınırsız bir çeşididir. Temel desenlerinin çoğu, Doğu Kıyısı salınımına benzer. Jive, bir Afro-Amerikan kökenli olmasına rağmen, beş Uluslararası Latin dansından biridir.

Jive Dancing'in Özellikleri

Jive ve East Coast salıncağı birçok figürün yanı sıra aynı müzik tarzı ve tempoyu paylaşıyor. Jive'ın temel görünümü ve hissi, pompalama eylemini gösteren ayaklarla çok ve çok miktarda enerji ile gerçekleştirilmesidir.

Hem Doğu Kıyısı salınımı hem de temel jüri iki üç adım ve bir kaya adımından oluşur. Jive, sayının "1, 2" sayılan kaya basamağı ile başlamasından farklıdır. İki üç adım "3 ve 4" ve "5 ve 6" olarak sayılır. Yarışmada, dakikada 176 vuruşla dans edilir.

Jive Tarihi

Jive ilk olarak 1934'te Cab Calloway tarafından gösterildi. 1940'larda Amerika Birleşik Devletleri'nde yakalandı ve Boogie, Rock & Roll, African / American Swing ve Lindyhop'tan etkilendi. İsim ya jive'den bir tür glib konuşması ya da Afrika dansı terimlerinden geliyor. Jive, Birleşik Krallık'taki salıncak için genel bir terim oldu.

Uluslararası Stil balo salonu dans yarışmasında jive Latin dansları ile gruplandırıldı ancak 4/4 kez dakikada 42 bar ile Batı müziğine dans edildi.

Jive Eylem

Jive, diz kaldırma, bükme ve kalçaları sallama ile çok mutlu, boppy, enerjik bir danstır.

Latin danslarının en hızlısı olan jive çok sayıda tekme ve atışı içeriyor, hatta kadının twirlingini yapıyor ve diğer danslar gibi dans pistinde hareket etmiyor. Her ne kadar jive dansçıları ayaklarını her yöne doğru hareket ettiriyor gibi görünse de, ayaklar, dizlerin birbirine yakın olarak vücuda iyi kontrol edilmesini sağlar.

Farklı Jive Dans Adımları

Temel jive adımı (jive basic) 6 vuruşlu bir modeldir:

  • Erkek ve kadın birbirleriyle kapalı pozisyonda kollarıyla yüzleşir ve adam yol alır.
  • Kaya basamağı (1 ve 2 sayıları): Bir ayağını diğerinin arkasına doğru sürün ve ön ayağını yukarı kaldırın. Kadın, sağ ayağıyla geriye doğru adım atarken, sol ayağından geri adım atıyor.
  • Sola doğru Chasse (3 ve 4 sayıyor) Adam sola gidiyor, kadın doğru gidiyor.
  • Sağa doğru Chasse (sayı 5 ve 6) Adam haklı gider, kadın sola gider.

Birkaç farklı Jive adımları:

 

  • Amerikan Spin
  • Atmak
  • Tarak
  • Tavuk yürüyüşleri
  • Kol kırıcı
  • Jig Walks

Jive Müzik ve Ritim

Jive müzik çalmak ve dakikada yaklaşık 200 vuruş tempo aralığında blues atlamak için dans edilebilir. Tercih edilen stile bağlı olarak, Jive, Boogie-woogie, Swing ve Rock and Roll gibi çok çeşitli müziklere dans edilebilir. Yeni başlayanlar için en önemli şey, müziğin ritmine aşina olmaktır. Melodi yerine davul hattını dinleyin ... davul ritmi sağlar.