Düğün dansı

Dans Hakkında

izmit Dans Okulu olarak düğün Dansını profosyonel eğitmenler eşliğinde veriyoruz

Düğünlerde dans etmek kültürümüzün vazgeçilmez bir parçasıdır. Birbirini seven iki insanın hayatlarını birleştirdikleri bu en mutlu günü kutlamak kadar doğal bir durum olamaz elbette. Düğün dansı da çiftlerin düğün salonuna girdiklerinde yaptıkları gelenekselleşmiş bir danstır. Eskiden romantik bir parçayla ve yavaş adımlarla yapılan bu danslar, düğün dansı kursu sayesinde onlarca farklı dans türünde yapılma imkanı buluyor.

Dans kurslarından önce ise Türkiye’nin her bölgesinde farklı adetlerle düzenlenen düğünlerin ortak noktası geleneksel müziklerle oynanmasıdır. İç Anadolu’da misket, Karadeniz’de horon, Doğu Anadolu’da halay, Ege’de zeybek ilk akla gelenlerden. İlk olarak gelin ve damadın sahneye geldikleri ve düğünün açılışını yaptıkları bu danslarla konuklar eğlenmeye başlarlar. Eğlenceli bir düğünün başlangıcı için ilk performansı sergilerler. Herhangi bir koreografiye gerek kalmadan, yıllardır içlerinde oldukları coğrafyanın ve kültürün dans figürlerini sergilerler.

Bahsettiğimiz gibi ritüel haline gelen bu düğün dansları, günümüzde modern formlara sokularak popüler müziklerle ve dans türleriyle yapılıyor. Artık gelin ve damatlar düğünlerinde farklı bir performans sergilemek istiyorlar ve dünya dansları içinden tercihlerini yapıyorlar. Salsa, Vals, Bachata, Tango, Rumba, Rock’n Roll gibi danslar ilgi görüyor. Peki bu dansları yapmak neden gerekli? Yani düğününüzü dansla açmanız çok mu önemli?

Belirttiğimiz gibi düğüne çiftlerin dans ile giriş yapması bir gelenek. Bir nevi evlenecek çiftin akrabalarına ve konuklara kendilerini taktim etmesi bu durum. Dolayısıyla düğün dansı yapmazsanız olmaz. Ayrıca eşinizle yapacağınız özel bir dansın yaşamınızdaki bu büyük adımın göstergesi olması nedeniyle de önemi var. Sürecek olan mutlu hayatınızın ilk kutlamasını dansınızla yapmış olacaksınız.